Maisto saldikliai: ką turime žinoti?

Svari priežastis susimąstyti!

 

Saldikliai gali sutrikdyti žarnyno florą ir kraujo cukraus balansą

 

Mes manome, kad saldikliai yra nekaltas produktas, kuriuo galima pakeisti cukrų ir džiaugtis saldžiu gyvenimo skoniu. Saldiklius dažnai patariama vartoti diabetikams bei virsvorio turintiems žmonėms. Deja daugelis saldiklių turi didesnį ar mažesnį neigiamą poveikį ir kai kurie yra net blogiau nei cukrus!

 

Saldikliai neigiamai veikia žarnyno flora

 

Pasirodo, kad saldikliai gali net neigiamai paveikti kraujo gliukozę. Dauguma saldiklių yra organizmo nesuvirškinami ir manoma, kad jie pereina per plonąjį žarnyną nepasisavinti. Bet jei saldikliai ar kitos medžiagos yra nepasisavinamos plonajame žarnyne, tai jie patenka į storajį žarnyną. Mokslininkai nustatė, kad patekę į storąjį žarnyną sukralozę (E955) (vienas iš dažniausiai naudojamų saldiklių) bei Aspartamas (E951) neigiamai veikią žarnyno florą, ir dėl to kai kuriems žmonėms gali pakelti kraujo gliukozę ar reikalauti daugiau insulino. Tai ypač pavojinga diabetikams, kurie ir taip jau turi padidėjusį kraujo cukrų. Bet nustojus vartoti saldiklius žarnyno flora pilnai atsistato vos per keletą savaičių.

 

Daugiau apie tai galite sužinoti pažiūrėjė daktaro Gregor video, kuriame yra nuorodos į tyrimus.

 

 

 

Tad dauguma saldiklių tikrai nėra saugus cukraus pakaitalas. Jei yra daug kartų saldesni už cukrų, kai kurie būtent dėl saldumo, patekę į organizmą gali stimuliuoti insulino gamybą. Ko pasekoje, sumažėją kraujo gliukozė, ir žmogus vėl nori valgyti ko nors saldaus. Yra manoma, kad tai yra viena iš priežasčių, kodėl saldiklius naudojantys žmonės priauga dar daugiau svorio. Bene saugiausias yra stevia, bet ir jo be proto daug vartoti nereiktų.

 

Kuo skiriasi dažniausiai naudojami saldikliai

 

Dažniausiai naudojamas saldiklis – aspartamas – už cukrų saldesnis 30 kartų, jis žymimas E951 (dedama į įvairius dietinius gerimus, kaip Diet Coke), bet vėlgi ne be neigiamų poveikių! Ženklinant produktą būtina nurodyti, kad jame yra aspartamo, nes jo turi vengti sergantieji tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, inkstų, fenilketonurija. Jo dedama maždaug į 6000 produktų.

 

Acesulfamas (E950) už cukrų saldesnis 200 kartų. Jis naudojamas kepiniuose, kartu su aspartamu ir kitais saldikliais – gazuotuose gėrimuose, taip pat jogurtuose, saldainiuose ir kituose konditeriniuose gaminiuose.

 

Ciklomatas (E952) pradėtas vartoti dar prieš Antrąjį pasaulinį karą. Jis už cukrų saldesnis 30 kartų, be to, neturi kartaus prieskonio. Šis saldiklis naudojamas gėrimuose ir produktuose diabetikams.

 

Sukralozė (E955) išgaunama iš cukraus, bet turi 10 kartų mažiau kalorijų. Ji naudojama gumoje, kepiniuose, sirupuose, želatinoje, užšaldytuose pieno produktuose, uogienėje, apdorotuose vaisiuose, vaisių gėrimuose.

 

Sacharinas (E954) beveik 500 kartų saldesnis už cukrų. Jis naudojamas desertuose, gėrimuose, marinuotose daržovėse, padažuose. Kai kurie mokslininkai teigia, kad jis gali sukelti alergiją, astmos priepuolį ir net šlapimo pūslės vėžį.

 

„Saldiklių naudojimas maisto produktuose yra reglamentuojamas, nustatomi didžiausi leidžiami jų kiekiai. Kai kurių saldiklių gali būti dedama tiek, kiek reikia saldumui suteikti, kitiems nustatytos normos, nurodomi gaminiai, kuriuose jie gali būti naudojami. Dažniausiai saldikliai naudojami duonos, konditerijos, konservų gaminiuose, leduose.

 

Kaip vartotoja, rekomenduočiau atidžiai skaityti etiketes ir rinktis produktus, kurie, Jūsų manymu, Jums yra saugūs arba kuriuose yra kuo mažiau sudedamųjų dalių – tiek cukraus, tiek saldiklių. Pavyzdžiui, šiandien rasti duoną be cukraus sudėtinga, nors anksčiau tik tokią ir gamindavo, kadangi kviečiuose cukraus yra natūraliai.

 


modesta zukauskaite, slaptomanes receptai, slaptomane, slaptas sulieknejusios merginos dienorastis, lieknejimas, pokyciu kelione, kaip suliekneti, agne gilyte, zmones, zvaigzdes, spintologija, andrius pauliukevicius, atlanta travels, tobulas kunas
Jau gretai! Spauskite nuotrauką ir sužinokite kada tiksliai pasirodys.

 

Lietuvoje gėrimų saldinimui naudojami šie saldikliai:

  • Acesulfamas K (kodas E 950) – 150-200 kartų saldesnis už cukrų. Maiste esančiais kiekiais organizmui nekenksmingas.
  • Aspartamas (kodas E 951) – 160-200 kartų saldesnis už cukrų. Daugiausiai naudojamas limonadų gamybai;
  • Ciklamatas (kodas E 952) – 30 kartų saldesnis už cukrų. Nerekomenduojama duoti vaikams ir nėščioms moterims, nors etiketėse šis perspėjimas dažnai nerašomas;
  • Sacharinas (kodas E 954) – sintetinis cukraus pakaitalas, 300 kartų saldesnis už cukrų.
  • Taumatinas (kodas E 957) – naujas, labai koncentruotas, saldesnis už cukrų 2000–3000 kartų. Toksikologiniai tyrimai šio saldiklio kenksmingumo nenurodo.

Yra atrasta ir dar keliolika saldiklių, o kai kurie iš jų yra net iki 8 000 kartų saldesni už cukrų. Kai kurie iš jų gana pavojingi žmogaus organizmui sintetiniai cheminiai junginiai. Nors jie daug pigesni, o saldinimui pakanka nedidelio jų kiekio, Europoje neaprobuoti ir neleidžiami naudoti gėrimų ir konditerijos gamyboje. Atliekant tyrimus su gyvūnais, buvo nustatyta, kad kai kurie iš jų sukelia vidurių organų vėžį. 

 

O KAIP DĖL AGAVŲ SIRUPO?

 

Agavų sirupas nėra natūralus saldiklis. Agavų sirupo gamybai naudojamas toks pats procesas kaip ir kukurūzų sirupui. Techniškai, agavų sirupas yra rafinuotas cukrus. Lyginant su kukurūzų sirupu jame daugiau fruktozės, todėl jis saldesnis. Lyginant agavų sirupą su paprastu cukrumi, jo saldumas didesnis net 30-40 proc., todėl jo naudoti galima mažiau.

 

Agavų sirupas pasižymi mažu glikemijos indeksu lyginant su kitais saldikliais. Žemą glikemijos indeksą lemia sudėtis, kurioje vyrauja fruktozė, bet tai dar nereiškia, kad agavų sirupas ir sveikas.

 

Moksliniai tyrimai rodo, kad fruktozė gali sukelti širdies sutrikimus, inkstų problemas, padidėjusį kraujospūdį ir net vėžinius susirgimus. Fruktozė turėtų būti vartojama labai saikingai, o mūsų organizmui geriausia, kai ji gaunama kartu su vaisiuose esančiomis skaidulomis.

 

Ieškančius sveiko ir nepavojingo būdo smaližiauti dar kartą nuvilsiu – agavų sirupas nėra išsigelbėjimas. Visus saldiklius, natūralius ir dirbtinius, galima vartoti tik nedideliais kiekiais, jei nenorite pakenkti savo sveikatai.

 

Tad ir čia galioja lieknos merginos įprotis - VARTOTI MAŽAIS KIEKIAIS! 

Žarnyno mikroflora – žmogaus žarnyne gyvenantys mikroorganizmai. Šeimininką ir šiuos mikroorganizmus sieja abipusiai naudingi ryšiai (simbiozė). Mikroorganizmai turi palankią terpę daugintis, o šeimininkas gauna naudos iš neįsisavintų medžiagų fermentacijos. Normali žmogaus žarnyno mikroflora treniruoja imuninę sistemą ir saugo nuo alergijų, žarnyno uždegimų. Žarnyno mikroflorą gali sutrikdyti stresas, vartojami antibiotikai, konservantai ir kt. 


 Populiarių knygų autorė, kulinarė ir motyvatorė,

Modesta Žukauskaitė 

 

Tikiuosi, kad ši informacija Jums buvo naudinga ir prašau palikti savo komentarus ir atsiliepimus žemiau.


 

 

Ar turime atsispirti

kavai ir šokoladui? 

Kiekvienas užsiėmimas pagal šią programą užima minimaliai laiko, bet per tą laiką Jūsų kūne kokybiškai dirba kiekviena atskira raumenų grupė. Pratimams reikės skirti tik 15-20 minučių kiekvieną dieną. Tam Jums nereikalingi jokie treniruokliai ir Jūs galite treniruotis Jums patogioje vietoje ir patogiu laiku.Patiko? Buvo naudinga? Spausk LIKE ir pasidalink su draugėmis!


Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Ernesta (Monday, 23 July 2018 23:01)

    O kaip beržų cukrus - ksilitolis?